Fűszernövények


Babérlevél

Erőteljes, kesernyés íze miatt a főtt ételeknél a főzés vége előtt 15-20 perccel tegyük az ételbe!
Használható krumplileves, krumplifőzelék,
gulyásleves, vadas, pörköltek, sertés és marhahúsok párolásánál. Savanyú ételek, szószok, pácok, mártások ízesítésére is jó. 
Különösen ott elengedhetetlen, ahol enyhén savanykás ízű szósz, mártás vagy öntet kerül az étel mellé (vadas marha fartő, citromos mártás, nyúl, szarvas, őz stb.).

Bazsalikom

Fanyar illatú, pikáns ízű. Fűszerezhetünk vele frissen és szárított formában. Főtt ételekhez a főzés utolsó perceiben kell hozzáadni. Íze a legjobban citrommal és fokhagymával kombinálva érvényesül.
Alkalmas levesek (különösen fehér babból készült) főzelékek, saláták, szószok, pácok, sültek, mártások, darált húsok, halételek, kolbászáruk, növényi ecetek, ecetes és vizes uborka ízesítéséhez. Zöld levelével télen is ízesíthetjük salátáinkat, a pizzaféléket, a tojásos ételeket vagy az üdítő és likőr italokat.

Bors

Erősen csípős fűszer, ezért csak mértékkel használjuk. Egészben, durván darálva vagy finomra őrölve fűszerezhetünk vele.
Egész borssal elsősorban főtt ételeket (húslevest, levest, párolt húsokat stb.) ízesíthetünk, melyet néhány perccel a főzés befejezése előtt tegyük az ételbe. Sötét színű ételekhez az erősebb, illatosabb fekete bors, világos ételekhez az enyhébb fehér bors illik (például a kukoricasalátába).

Borsfű vagy Borsikafű

Fűszeres illatú és ízű növény. Minden olyan étel ízesíthető vele, mely borssal készül. A borsnál kevésbé maró fűszer, ezért diétások számára kitűnő.
A morzsolt borsfű felhasználható bableves, babfőzelék, gombás ételek, burgonyaételek, káposztafélék, saláták, húsételek,  vadpácok, majonéz- és különféle mártások készítéséhez.

Curry

A curry egy fűszerkeverék, állandó alkotórészei: koriandermag, chili,-paprika, mustármag, (római)kömény, őrölt kurkuma és friss currylevelek, fokhagyma.
Használható rizshez, csirkehúsokhoz, thai és indiai ételekhez.

Fahéj

Rendkívül erős illatú fűszer, ezért az étellel együtt főzhető, forralható, semmit nem veszít aromájából.
Jól használható forralt borok, gyümölcslevesek, befőttek és kompótok készítésénél. Őrölt állapotban almás, cseresznyés és meggyes sütemények, rétesek, édes töltelékek, krémek, mézeskalács, fánk, tejes ételek ízesítője. Néhány sültnek is (pl. kacsa, bárány) kiváló fűszere lehet.

Fokhagyma

A magyar konyha elképzelhetetlen fokhagyma nélkül, pedig nem is magyar fűszer, hanem ázsiai. Gerezdenként, összezúzva vagy szárítva és porítva (például fokhagymasóként) egyaránt használják.
Felhasználják levesek, főzelékek, saláták, sültek, húsételek, töltelékek, vadhúsok, pácok, szószok, kolbászáruk készítéséhez, de kedvelt a pirítóskenyér vagy a lángosok ízesítéséhez is
.
Gyömbér

A növény gyökere adja az utánozhatatlan ízt, aromát. Intenzív aromája miatt adagolásával takarékosan kell bánni, mert túladagolva kellemetlen, kesernyés ízt ad az ételnek. Az indiai konyha fontos fűszere.
Levesek (hús-, bab-, burgonya-, gyümölcs- stb.), levesgombócok, burgonya-, és babfőzelékek, szószok, húsételek, vadhúsok, mártások, sütemények (mézeskalács, keksz stb.), forraltbor, likőrök, pálinkák, keleti ételek, valamint uborka és tök eltevésénél is használt kitűnő ízesítő. Tejes és gyümölcsös italokhoz, gyümölcssalátákhoz jó kiegészítő.

Kakukkfű

Kámforos illatú és aromás fűszer. Majoránnával, rozmaringgal, babérlevéllel, szerecsendióval és zsályával együtt ízletes. Szárított hajtásait fűszerként is hasznosítják, főleg a konzerviparban a paprika és az uborka savanyításánál. Néhány országban igen kedvelt húsfűszer: majoránnával, babérral, szerecsendióval, rozmaringgal, zsályával keverik.
Felhasználható nehezebben emészthető leveseknél: bab-, borsó-, burgonya-, paradicsom-, káposztalevesnél. Baromfi- és marhasültekbe, májas ételekbe, töltött káposztába, vadasba, véres és májas hurkába és kolbászokba.

Kapor

Átható, nehéz aromájú fűszer. A kapor jellegzetes ízét illóolajainak köszönheti, amelyet a növény minden része termel. Ezek védelme érdekében csak egy-két perccel tálalás előtt adjuk az ételhez.
A legismertebb felhasználási módja a kovászos uborka és a tökfőzelék. Ezenkívül levesek, főzelékek, saláták, egyes  burgonya és gombaételek, körözöttek, sajtételek, mártások ízesítésére is használják. Készíthető belőle kaporszósz főtt marha- és tyúkhúshoz, húsgombócokhoz. Segítségével remek fűszervaj készíthető. A skandináv konyhában a kapor halételek gyakran kizárólagos fűszere. A kinyílt virágtányér kiváló ízt ad olajnak, ecetnek.

Kömény

Fanyar, érdekes íze miatt más fűszerekkel ritkán kombinálják. A kömény érett termését szárítva egészben, vagy őrölve használjuk.
A kömény a káposztafélék jellegzetes ízesítője. Káposztasaláta, kelkáposzta főzelék, rakott kel, frankfurti leves, savanyított káposzta elképzelhetetlen nélküle, valamint zsíros nehezen emészthető sültek, liba,- kacsa,- sertéssültek ízesítésére használják. Bizonyos ételekbe (saláták, körözött) beleszórjuk, másokba (kelkáposztafőzelék, húsok) belefőzzük, a rántott levesnél (köménymagleves) viszont a rántásba tesszük. Burgonyás,  túrós ételek, kolbászfélék,  puha sajtok, péksütemények, pogácsák ízesítője.

Kurkuma

Az élénkvörös színű kurkuma őrlemény kis mennyiségben narancsra és gyömbérre emlékeztető zamatot kölcsönöz ételnek, ám töményen igen csípős és kesernyés. Erőteljes aromája miatt csak mértékkel adjuk az ennivalóhoz!
A Worcester-mártás és a curry fűszerkeverékek alkotórésze. Kellemes ízt és színt biztosít a párolt rizsnek, de használják tésztafélék, (hús)levesek színének, ízének javítására is.
Európában leginkább méregmentes sárga festékanyaga miatt kedvelik, melynek köszönhetően természetes ételszínezékként (pl. likőrök megfestésére) használható.

Lestyán

Erős, zellerre emlékeztető, fűszeres illatú növény.
Levesek, főzelékek, saláták, diétás ételek és italok, ecetek fűszerezésére, de a likőr- és konzerviparban is nélkülözhetetlen. Levelét levesekbe, salátákba, sajtokhoz, magját kenyértésztákhoz, salátákba, rizshez, likőrökhöz, meghámozott gyökerét pedig levesekbe tehetjük.

Majoranna

Erősen aromás, kellemes illatú, kesernyés ízű. A növény szárított, morzsolt levele és virágzata a fűszer.
Felhasználható levesek (főleg krumpli- és gombaleves), főzelékek (krumpli-, bab-), mártások, húsételek, köztük szárnyas és vadhúsok, továbbá húskészítmények (májgombóc, pástétomok, kolbász, hurka), valamint borok ízesítésére. Kacsa, bárány, birka, ürü, továbbá grillételek, májas és véres töltelékek elkészítésénél szinte nélkülözhetetlen, mert tompítja vagy elveszi a húsok mellékízét.

Medvehagyma

A jellegzetesen túlságosan erős illatát az ételekbe keverve elveszti, így nagyon kellemes aromát ad az ételeknek.
Leveseket, burgonyás ételeket fűszerezhetünk vele, vagy főzhetünk belőle medvehagyma-krémlevest, illetve a hűtőszekrényben tárolható pestóként, ami rizses és tésztaételek szószaként is finom. További felhasználási lehetőség, ha a spenóthoz hasonlóan készítjük el főzelékként. Rántás nem szükséges hozzá, illetve enyhén párolva, majd összeturmixolva, igazán finom étel.

Metélőhagyma (Snidling)
Frissen a hagyma és a fokhagyma ízére emlékeztet. Szinte mindig frissen használják, mert szárítás közben ízei teljesen elvesznek.
Kítűnő fűszerezője a burgonya-, bab-, borsó és húslevesnek, a burgonya-, uborka-, francia-, hús, virsli- és vegyes salátáknak, valamint különböző sülteknek, halaknak, tojásételeknek, mártásoknak. Fontos ízesítője a lágy sajtoknak, különösen a friss gomolya, túró, vagy más lágy friss sajtféléknek.Én legjobban vajas kenyérre szeretem apróra vagdalva szórni.

Oregano (Szurokfű)

Aromája a majoránnára és a kakukkfűre hasonlít. Frissen leszedett leveleit salátákhoz adják. Virágzó hajtásait vágva vagy morzsolva árusítják. Mióta a zacskókon a „szurokfű" feliratot „oregano" váltotta fel, rendkívül divatos fűszerré vált.
Egyes levesek, főzelékek, húsételek (sertés- és marhahúsok), töltelékek, pástétomok, mártások és halételek ízesítésére használják.
Pizzák, olasz tészták klasszikus fűszere, de különféle zöldségekhez, mediterrán salátákhoz is használhatjuk. A görög saláta jellegzetes ízét, illatát is az oregano adja. Kiválóan alkalmas tojásos, paradicsomos, sajtos ételekhez is.

Petrezselyem

Zöldjét frissen vagy szárított állapotban használjuk és közvetlenül a tálalás előtt adjuk az ételekhez, míg a sülteknél együtt sütjük a húsokkal.
Felhasználása szinte kimeríthetetlen: levesekhez, töltelékekhez, főzelékekhez, főtt és pirított burgonyához éppúgy használják, mint tojásételek, saláták díszítéséhez. Alkalmas a szárnyasok kellemetlen illatának megszűntetésére is, ilyenkor a liba, kacsa hasüregét dörzsöljük be vele.

Pirospaprika

A pirospaprika a magyar konyha leggyakrabban használt fűszere, pedig csak kb. 200 éve honosodott meg Magyarországon. Három fajtája ismert: az édesnemes, a félédes és a csípős.
A magyaros ételek nélkülözhetetlen fűszere, emellett mártásokhoz, salátákhoz, húsokhoz, körözöttekhez és levesekhez használják. Fontos, hogy a paprikát nem szabad forró zsiradékban hosszan pirítani, csak megfuttatjuk benne, mert elveszti piros színét, megbarnul és keserűvé válik!

Rozmaring

Enyhén kámforos illatú, keserű, aromás ízű.
Mártások, vadas és szárnyas sültek, zsíros húsételek (rostonsültek, rablóhús) töltelékek, valamint gombás ételek kedvelt fűszere. Különösen jó zsályával és hagymával együtt pácok, szószok és bárányhús ízesítésére. Étvágyfokozó, illetve emésztést elősegítő hatását használják fel az ételkészítésnél, amikor a baromfi-, bárány-, vadhúsokat sütés előtt rozmaringlevéllel szórják be. Hasonló hatást érhetünk el, ha a burgonya, borsó, spárga főzőlevébe rozmaringágat dobunk.

Szerecsendió

A szerecsendió kellemesen aromás, de erős fűszer, óvatosan kell használni. A termésből kifejtett magját szárítva, egészben, vagy őrölt formájában használjuk.
Hús- és zöldséglevesek, mártások, főzelékek, burgonyás ételek, vagdalt húsok és halak, vadételek ízesítője. Használhatjuk még mézes süteményekhez is, de mérsékelten adagoljuk, mert csípőssé teheti a süteményt.

Szegfűszeg

A szegfűszeg íze igen erős, ezért ne használjuk túl nagy mennyiségben, mert így könnyen élvezhetetlenné, keserűvé teheti az ételt!
Ázsiában, a Közel-Keleten és Észak-Afrikában húsételekhez adva is népszerű, Európában inkább édességek (gyümölcslevesek, sütemények, lekvárok, befőttek) és a forralt bor kedvelt ízesítője, illetve a  közismert Worchester szósz nélkülözhetetlen összetevője. Csillagánizzsal, szecsuáni borssal, édesköménnyel és fahéjjal együtt a távol keleti konyha híres Ötfűszer-keverékét alkotja, amely a sült húsok megszokott aromáját igazán pikánssá, egzotikussá teszi.

Tárkony

Fűszeres illatú, kissé kesernyésen csípős ízű fűszer. Használhatjuk zölden, sóba vagy ecetbe eltéve a leveleit. Az erdélyi konyha egyik legjellegzetesebb ízesítője.
Különösen füstölt húsokból, borjúból, birkából és bárányból készült levesek kedvelt ízesítője. Ezen kívül szárnyasok, hal- és vadas ételek,  zöldbab-, borsó-, és burgonyafőzelék illetve tojásos  és gomba ételek  ízesítésére kiváló. Alkotórésze mustárnak és fűszerecetnek. Jellegzetes finom ízt ad mártásoknak: például a berni mártásnak vagy a tartármártásnak.

Zsálya

Jellemző illatú, kesernyésen aromás ízű növény. A levelek aromája igen átható, ezért óvatosan bánjunk vele, de eltérően a fűszerek zömétől, a zsályát együtt főzhetjük a zsíros húsokkal.
Elősegíti a zsíros ételek emésztését. A kacsa-, liba-, pulyka-, vadhúsok, hústöltelékek, máj, főtt és sült halak, pástétomok, sajtok, főtt tészták, saláták ízesítésére is kiváló.

Forras : innen ...









Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése